Past Advisory Committees

Since 1997, the HRI (formerly IPRH) Advisory Committee has included between six and eight tenured faculty members from a wide variety of disciplines, with a strong effort to ensure that each year’s committee represents a broad range of disciplinary backgrounds. The Advisory Committee is appointed by the Director and Associate Director. Advisory Committee members serve two-year terms, with the terms staggered so that each year’s committee is composed of both new and returning members. Advisory Committee members participate in the review of fellowship applications and the designation of the awards. They also participate in the review of the IPRH Prizes for Research in the Humanities, and serve in an advisory capacity on other matters related to the growth of the program.

Since the establishment of IPRH in 1997, the Advisory Committee members have come from more than twenty departments representing the College of Liberal Arts and Sciences, the College of Fine and Applied Arts, the College of Communications, the School of Medicine, and the Graduate School of Library and Information Science.

View current Advisory Committee.

2020-2021

Campus Advisory Committee

  • James R. Brennan, History
  • Kathryn La Barre, Information Sciences
  • Ruby Mendenhall, Sociology / African American Studies
  • Ghassan Moussawi, Gender and Womens Studies / Sociology
  • Valleri Robinson, Theatre
  • Gilberto Rosas, Anthropology / Latina/o Studies
  • Valeria Sobol, Slavic Languages & Literatures
  • Andrea Stevens, English

2019-2020

Campus Advisory Committee

  • James R. Brennan, History
  • Jane Desmond, Anthropology / Gender & Women’s Studies
  • Daniel Gilbert, Labor & Employment Relations / History
  • John Tofik Karam, Spanish & Portuguese
  • Kathryn La Barre, Information Sciences
  • Colleen Murphy, Law / Philosophy (Illinois Global Institute Representative)
  • Valleri Robinson, Theatre
  • Valeria Sobol, Slavic Languages & Literatures
  • Andrea Stevens, English

2018-19

Campus Advisory Committee

  • José B. Capino, English
  • Jane Desmond, Anthropology and Gender and Women's Studies
  • Daniel Gilbert, School of Labor and Employment Relations; Department of History
  • John Tofik Karam, Spanish and Portuguese
  • Junaid Rana, Asian American Studies
  • Lisa Rosenthal, Art History
  • Renée R. Trilling, English

External Advisory Committee

  • Emary C. Aronson
  • Anne Merritt
  • David Prindable
  • Ruth Watkins

Training in Digital Methods for Humanists Working Group

  • Maria Bonn, iSchool
  • Kevin Hamilton, Art+Design
  • Bonnie Mak, iSchool
  • Christopher Prom, Library

2017-18

Campus Advisory Committee

  • Anita Say Chan, Media and Cinema Studies
  • José B. Capino, English
  • Bonnie Mak, Information Sciences
  • Junaid Rana, Asian American Studies
  • Lisa Rosenthal, Art History
  • Robert Tierney, East Asian Languages and Cultures and Comparative and World Literature
  • Renée R. Trilling, English
  • Mark D. Steinberg, History and Slavic Languages and Literatures

External Advisory Committee

  • Emary C. Aronson
  • Anne Merritt
  • David Prindable
  • Ruth Watkins

Training in Digital Methods for Humanists Working Group

  • Maria Bonn, iSchool
  • Kevin Hamilton, Art+Design
  • Bonnie Mak, iSchool
  • Christopher Prom, Library

2016-17

Campus Advisory Committee

  • Anita Say Chan, Media and Cinema Studies
  • Jonathan Ebel, Religion
  • Bonnie Mak, Information Sciences
  • Erik McDuffie, African American Studies and History
  • Justine Murison, English
  • D. Fairchild Ruggles, Landscape Architecture
  • Mark D. Steinberg, History and Slavic Languages and Literatures
  • Robert Tierney, East Asian Languages and Cultures and Comparative and World Literature

External Advisory Committee

  • Emary C. Aronson
  • Anne Merritt
  • David Prindable
  • Ruth Watkins
  • Dan Whaley

2015-16

Campus Advisory Committee

  • Jonathan Ebel, Religion
  • Stephanie Hilger, Germanic Languages and Literature
  • Behrooz Ghamari-Tabrizi, History and Sociology
  • Erik McDuffie, African American Studies and History
  • Isabel Molina-Guzmán, Media and Cinema Studies, and Latino/a Studies
  • Justine Murison, English David O'Brien, Art History
  • D. Fairchild Ruggles, Landscape Architecture

External Advisory Committee

  • Jane Hays
  • Anne Merritt
  • Richard Powers
  • David Prindable
  • Dan Whaley

2014–15

Campus Advisory Committee

  • Jodi Byrd, American Indian Studies and English
  • Stephanie Hilger, Germanic Languages and Literature, and Comparative and World Literature
  • Behrooz Ghamari-Tabrizi, History
  • Isabel Molina-Guzmán, Media and Cinema Studies, and Latino/a Studies
  • Colleen Murphy, Philosophy
  • David O'Brien, Art History
  • Ned O'Gorman, Communication
  • Martin F. Manalansan IV, Anthropology and Asian American Studies

2013–14

Campus Advisory Committee

  • Jodi Byrd, American Indian Studies and English
  • Ryan Griffis, Art + Design
  • Colleen Murphy, Philosophy
  • Ned O'Gorman, Communication
  • Martin F. Manalansan IV, Anthropology and Asian American Studies
  • John Randolph, History
  • Richard T. Rodriquez, English and Latina/o Studies
  • Eleonora Stoppino, Spanish, Italian, and Portuguese

2012–13

  • Stephanie Foote, English/Gender and Women's Studies
  • Ryan Griffis, Art + Design
  • Marcus Keller, French
  • John Randolph, History
  • Richard T. Rodriquez, English and Latina/o Studies
  • Eleonora Stoppino, Spanish, Italian, and Portuguese 
  • David Sussman, Philosophy 

2011–12

  • Stephanie Foote, English/Gender and Women's Studies
  • Guy Garnett, Music/NCSA
  • Marcus Keller, French
  • Robert Dale Parker, English/American Indian Studies
  • Dana Rabin, History
  • Christian Sandvig, Communication

2010–11

  • Cara Finnegan, Communication
  • Kevin Hamilton, Art and Design
  • Robert Dale Parker, English/American Indian Studies
  • Dana Rabin, History
  • Robert Rushing, Spanish, Italian, and Portuguese/Comparative and World Literature
  • Siobhan Somerville, Gender and Women’s Studies/English

2009–10

  • Adrian Burgos, History
  • Cara Finnegan, Communication
  • Kevin Hamilton, Art and Design
  • Bruce Michelson, English/Campus Honors Program
  • Robert Rushing, Comparative and World Literature
  • Siobhan Somerville, Gender and Women’s Studies/English

2008–09

  • Adrian Burgos, History
  • Debra Hawhee, Communication/English
  • Laurie Hogin, Art and Design
  • James Treat, Religion 
  • Gary Xu, East Asian Languages and Cultures

2007–08

  • Augusto Espiritu, History
  • Stephen Hartnett, Speech Communication
  • Dianne Harris, Landscape Architecture
  • Laurie Hogin, Art and Design
  • Gary Xu, East Asian Languages and Cultures

2006–07

  • Dale Bauer, English
  • Augusto Espiritu, History
  • Karen Fresco, French
  • Stephen Hartnett, Speech Communication
  • Barbara Kendrick, Art and Design
  • Alejandro Lugo, Anthropology

2005–06

  • Marilyn Booth, Comparative and World Literature
  • Jed Esty, English
  • Karen Fresco, French
  • Poshek Fu, History
  • Barbara Kendrick, Art and Design
  • Alejandro Lugo, Anthropology
  • Jordana Mendelson, Art History

2004–05

  • Noshir Contractor, Speech Communication, Psychology, and Beckman Institute
  • Susan Davis, Institute of Communications Research
  • Jed Esty, English
  • Poshek Fu, History
  • Jordana Mendelson, Art History
  • Robert Ousterhout, Architecture
  • Joseph Squier, Art and Design and English

2003–04

  • Noshir Contractor, Speech Communication, Psychology, and Beckman Institute
  • Clare Crowston, History
  • Susan Davis, Institute of Communications Research
  • H. Adlai Murdoch, French
  • Robert Ousterhout, Architecture
  • Maryline Parca, Classics
  • Joseph Squier, Art and Design and English

2002–03

  • O. Vernon Burton, History and National Center for Supercomputing Applications
  • CL Cole, Kinesiology, Women’s Studies, and Sociology
  • Anne D. Hedeman, Art History
  • William J. Maxwell, English
  • H. Adlai Murdoch, French
  • Maryline Parca, Classics
  • Dianne Pinderhughes, Political Science

2001–02

  • Nancy Abelmann, Anthropology and East Asian Languages and Cultures
  • O. Vernon Burton, History and National Center for Supercomputing Applications
  • CL Cole, Kinesiology, Women’s Studies, and Sociology
  • L. Elena Delgado, Spanish, Italian and Portuguese
  • Anne D. Hedeman, Art History
  • William J. Maxwell, English
  • Mara Wade, Germanic Languages and Literatures

2000–01

  • Nancy Abelmann, Anthropology and East Asian Languages and Cultures
  • Tim Dean, English
  • L. Elena Delgado, Spanish, Italian, and Portuguese
  • Mark Leff, History
  • Buzz Spector, Art and Design
  • Mara Wade, Germanic Languages and Literatures

1999–00

  • Donna Cox, Art and Design and National Center for Supercomputing Applications
  • Robert A. Jones, Program for the Study of Religion
  • Mark Leff, History
  • Cameron McCarthy, Institute of Communications Research
  • Janet Smarr, Comparative Literature
  • Paula Treichler, Institute of Communications Research and School of Medicine

1998–99

  • Cameron McCarthy, Institute of Communications Research
  • Sonya Michel, History and Women’s Studies
  • Melissa Orlie, Political Science
  • S. Leigh Star, Library and Information Science
  • Paula Treichler, Institute of Communications Research and School of Medicine
  • Tom Turino, Music

1997–98

  • Jean-Philippe Mathy, French
  • Sonya Michel, History and Women’s Studies
  • Melissa Orlie, Political Science
  • Kathy Perkins, Theater
  • S. Leigh Star, Library and Information Science
  • Tom Turino, Musi